Działanie 2.3 - pytania i odpowiedzi I konkurs
W tej części znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące I konkursu dla działania 2.3 Gospodarka wodno – ściekowa w aglomeracjach. Pytania i odpowiedzi zostały podzielone na następujące kategorie:
I. Wielkość aglomeracji, zgodność z KPOŚK i Master Planem
II. Budowa kanalizacji sanitarnej, wskaźnik koncentracji aglomeracji
III. Dodatkowy zakres projektu (poza oczyszczalnią ścieków komunalnych i kanalizacją sanitarną)
IV. Wymagana gotowość projektu do realizacji
V. Procedura oceny wniosków
VI. Realizacja projektu
VII. Koszty projektu, analiza finansowa i ekonomiczna
VIII. Beneficjent, rozwiązania instytucjonalne
IX. Podstawowy zakres projektu (dotyczący oczyszczalni ścieków komunalnych i kanalizacji sanitarnej)
-
Kwestie analizy popytu dla projektów w Działaniu 2.3 POIS 2014 – 2020 opisują następujące akty prawne i dokumenty programowe:
a. Załącznik nr III (Metodyka przeprowadzania analizy kosztów i korzyści) do Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 2015/207 z dn. 20 stycznia 2015 r.
b. Przewodnik po analizie kosztów i korzyści projektów inwestycyjnych. Narzędzie analizy ekonomicznej polityki spójności 2014 – 2020,
c. Wytyczne w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów Inwestycyjnych , w tym projektów generujących dochód i projektów hybrydowych na lata 2014 – 2020,
d. Wzór wniosku o dofinansowanie wraz z instrukcją jego wypełnienia (załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu).
Wskazane akty i dokumenty określają zakres analizy popytu i jej metodologię, natomiast nie formułują obowiązku korzystania z analiz konkretnych podmiotów.
Kwalifikowalność ewentualnych wydatków na przygotowanie niezbędnej dokumentacji można określić na podstawie zapisów Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach POIiŚ 2014-2020, a w szczególności rozdziałów 6.2, 6.15.1 i 7.2.
-
Szczegółowe zasady oceny wniosków o dofinasowanie określa Regulamin konkursu w punktach 63-110. Na etapie oceny formalnej i merytorycznej I stopnia dopuszczalne jest jednokrotne wezwanie Wnioskodawcy do złożenia wyjaśnień. Wnioskodawca na złożenie wyjaśnień oraz ewentualną poprawę lub uzupełninie wniosku na tym etapie ma 7 dni od daty otrzymania pisma Instytucji Organizującej Konkurs (IOK) – pkt 67. Również na etapie oceny merytorycznej II stopnia dopuszczalne jest jednokrotne wezwanie Wnioskodawcy do złożenia wyjaśnień, a termin na ich złożenie to 10 dni od daty otrzymania pisma z IOK – pkt 100.
Terminy wskazane w harmonogramie realizacji konkursu obejmują szereg innych działań/czynności związanych z procedurą oceny i uzupełnianiem wniosków (więcej szczegółów zawarto w innych punktach Regulaminu konkursu i w Regulaminie pracy Komisji oceny projektów stanowiącym załącznik nr 6 do Regulaminu konkursu).
-
Ograniczenie zakresu rzeczowego projektu może zostać uznane za istotną modyfikację projektu, o której mowa w pkt 67 i 100 Regulaminu konkursu, w związku z czym wniosek o dofinansowanie zostanie odrzucony.
-
Tak, realizacja projektu może być zaplanowana na lata 2017-2020 (nie może przekraczać roku 2023).
-
Nie ma obowiązku wdrażania wszystkich zadań inwestycyjnych wg warunków kontraktowych "Czerwonej Książki FIDIC" lub równoważnej (tj. realizowanych w formule „buduj”). Kontrakty mogą być również realizowane wg warunków kontraktowych „Żółtej Książki FIDIC” lub równoważnej (tj. w formule „projektuj i buduj”).
-
III Aktualizacja KPOŚK obowiązywała w dniu ogłoszenia konkursu, zatem z tą wersją będzie sprawdzane spełnienie kryterium formalnego nr 12 - aglomeracje, które nie znajdują się w III AKPOŚK nie będą spełniały tego kryterium.
Przewidywane są kolejne konkursy w Działaniu 2.3, ponieważ alokacja I konkursu nie wyczerpuje całej alokacji dla działania – zgodnie z publikowanym harmonogramem naborów na 2016r.
-
Zakres rzeczowy projektu objętego wnioskiem o dofinansowanie może być w uzasadnionych przypadkach mniejszy niż ten określony w Master Planie (przykładowo przewiduje się etapowanie realizacji projektu).