Działanie 2.3 - pytania i odpowiedzi I konkurs
W tej części znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące I konkursu dla działania 2.3 Gospodarka wodno – ściekowa w aglomeracjach. Pytania i odpowiedzi zostały podzielone na następujące kategorie:
I. Wielkość aglomeracji, zgodność z KPOŚK i Master Planem
II. Budowa kanalizacji sanitarnej, wskaźnik koncentracji aglomeracji
III. Dodatkowy zakres projektu (poza oczyszczalnią ścieków komunalnych i kanalizacją sanitarną)
IV. Wymagana gotowość projektu do realizacji
V. Procedura oceny wniosków
VI. Realizacja projektu
VII. Koszty projektu, analiza finansowa i ekonomiczna
VIII. Beneficjent, rozwiązania instytucjonalne
IX. Podstawowy zakres projektu (dotyczący oczyszczalni ścieków komunalnych i kanalizacji sanitarnej)
-
Tak, dla województwa mazowieckiego Regulamin konkursu wskazuje dwa typy projektów :
realizowanych w aglomeracjach co najmniej 10.000 RLM oraz w aglomeracjach o wielkości od 2.000 RLM do 10.000 RLM.
-
Wskaźniki koncentracji aglomeracji i związane z nim obliczenia powinny odnosić się do obszarów znajdujących się w granicach aglomeracji wyznaczonej zgodnie z rozporządzeniem wojewody lub uchwałą sejmiku województwa (nie do obszaru znajdującego się w granicach administracyjnych gminy). Wobec powyższego Mk ist to liczba mieszkańców korzystających z istniejącej sieci kanalizacyjnej na terenie całej aglomeracji, a L ist to długość istniejącej sieci kanalizacyjnej wyrażona w kilometrach na terenie całej aglomeracji.
-
Jeżeli rozbudowa oczyszczalni podyktowana jest dostarczaniem ścieków spoza aglomeracji – takie przedsięwzięcie nie spełnia warunku zgodności z opisem działania 2.3, które dotyczy gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji.
-
Harmonogram planowanych naborów dostępny jest m.in. na stronie internetowej:
https://www.pois.gov.pl/media/12209/harmongram_2016_30112015.pdf
-
Zgodnie z zapisami SzOOP dla działania 2.3 budowa kanalizacji deszczowej jest możliwa w przypadku, gdy wnioskodawca planuje realizować jednocześnie inwestycje dotyczące kanalizacji sanitarnej i deszczowej wykonywanej na tych samych ulicach. Wobec powyższego nie jest możliwe w ramach działania 2.3 zrealizowanie przebudowy kanalizacji deszczowej, ani budowy kanalizacji deszczowej w ulicach, w których już istnieje kanalizacja sanitarna.
Odtworzenie nawierzchni drogi w ramach budowy kanalizacji deszczowej może być kwalifikowane, jeżeli budowa kanałów deszczowych będzie kwalifikowana w ramach wnioskowanego projektu. Otworzenie to powinno dotyczyć pasa robót rozumianego jako tę część pasa drogowego, w której są bezpośrednio prowadzone roboty. Możliwe jest kwalifikowanie wydatków związanych z odtworzeniem nawierzchni drogi poza pasem prowadzonych robót tylko w sytuacji, gdy konieczność taka wynika z zezwolenia na zajęcie pasa drogowego (wynikającego z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego), pod warunkiem zgodności z pozostałymi warunkami dotyczącymi kwalifikowania wydatków obowiązującymi w POIiŚ.
-
Projekt dotyczący jedynie komponentu związanego z zaopatrzeniem w wodę nie wypełni celów działania, nie jest zatem możliwe uzyskanie wsparcia na taką inwestycję (koszty dotyczące systemów zaopatrzenia w wodę i kanalizacji deszczowej nie mogą przekroczyć 25% wartości całkowitej projektu).
-
Harmonogram planowanych naborów dostępny jest m.in. na stronie internetowej:
https://www.pois.gov.pl/media/12209/harmongram_2016_30112015.pdf